تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی اختصاصی یا vps

تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی اختصاصی یا vps

VPS ( سرور های اختصاصی مجازی ) با سرور های اختصاصی تفاوت های زیادی وجود دارد.

هنگامی که می خواهید تصمیم گیری کنید که کدام یک از وب سرور ها برای شما مناسب است، مهم است که همه عوامل را در نظر بگیرید و سپس برای کسب و کار خود انتخاب صحیحی انجام دهید.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی تفاوت های سرور اختصاصی با VPS بپردازیم.

سرور های مجازی اختصاصی(VPS)

سرور های مجازی اختصاصی(VPS)

سرور های مجازی اختصاصی در واقع محبوب ترین نوع سرورها هستند و دلیل این امر این است که عملکرد VPS بسیار بیشتر از هاست اشتراکی است.

با سرور VPS کاربران ممکن است تعدادی از منابع فیزیکی مانند فضای هارد دیسک، CPU و RAM را به اشتراک بگذارند اما هنوز هم می توانند از فضای خالی سرور اختصاصی و کنترل پنل خود لذت ببرند.

یک سرور مجازی اختصاصی اجازه می دهد تا کاربران تمام تنظیمات خاص خود را به عهده داشته باشند.

این امر به شما امکان می دهد تا هرگونه تغییر مورد نیاز خود را با توجه به شرایط تنظیم کنید.

از آنجا که یک سرور مجازی اختصاصی در واقع یک سرور فیزیکی نیست، لازم نیست نگران فضا یا منابع (RAM ،CPU، پهنای باند شبکه) باشید زیرا این موارد در “cloud” وجود دارد و توسط ابزار های پیشرفته دیتا سنتر اداره می شود.

کاربران VPS به منابع و ویژگی های این سرور دسترسی دارند و همچنان این آزادی را دارند که بتوانند هر برنامه ای را نصب کنند و در آن برنامه ها تغییراتی ایجاد کنند.

از آنجا که شما در واقع هیچ سخت افزاری را به اشتراک نمی گذارید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد نگهداری و امنیت سرور فیزیکی نخواهید داشت، شرکت میزبان باید نگران این موضوع باشد.

سرور های اختصاصی

اگر قدرتی بیش از یک سرور VPS می خواهید، یک سرور اختصاصی بهترین انتخاب برای شماست، زیرا معتبرتر از VPS ها هستند.

سرور اختصاصی چیست؟

در مورد Dedi-Servers مطلقاً هیچ اشتراکی مورد نیاز نیست.

کاربران این سرور را به خود اختصاص می دهند که می تواند یک امتیاز بزرگ باشد، به خصوص اگر به فضای زیادی احتیاج دارید یا اگر در مورد حریم خصوصی و امنیت سایبری خود نگران هستید هاست اختصاصی برای شما بسیار مناسب تر است.

در حالی که امنیت اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب سروری که امنیت و ایمنی وب سایت یا برنامه های شما را تضمین کند نیز بسیار مهم است.

هنگام انتخاب سرور به چه نکاتی باید توجه داشت؟

هنگام انتخاب ارائه دهنده سرور قابل اعتماد، عوامل بسیاری باید در نظر گرفته شود.

علاوه بر در نظر گرفتن اصول اولیه (یعنی قیمت و امنیت) باید به این موارد نیز توجه ویژه ای داشته باشید:

  • پشتیبانی: چه نوع پشتیبانی ارائه می دهند؟ آیا ۲۴/۷ است؟ نظرات در مورد خدمات پشتیبانی آن ها چیست؟ آیا مطمئن هستید که آن ها ابزار و افراد مناسبی را برای کمک به شما در هنگام نیاز دارند؟
  • Uptime: یکی از ویژگی های مهم هنگام تهیه هاست آپ تایم یا در دسترس بودن آن است، در واقع یک عامل مهم برای سرور ها آپ تایم بودن آن ها است و باید دائماٌ به برق و اینترنت متصل باشد، در غیر این صورت در دسترس نبودن سرور مساوی است با در دسترس نبودن سایت شما هنگام مراجعه کاربران که این امر می تواند صدمه بزرگی به کسب و کار شما وارد کند. سرور های خوب دارای آپ تایم ۹۹.۹٪ هستند، لازم به ذکر است که همیشه احتمال قطعی برق و اینترنت وجود دارد، بنابراین هیچ شرکتی نمی تواند ادعای آپ تایم ۱۰۰% داشته باشد.

آیا باید سرور VPS انتخاب کرد یا اختصاصی؟

در اکثر موارد آنچه شما می خواهید یک بسته سرور مجازی مدیریت شده است که قدرت و انعطاف پذیری را به شما می دهد، اما با هزینه کمتر.

برای صاحبان مشاغل کوچک، وبلاگ نویسان، طراحان وب و هرکسی که نیاز به داشتن یک وب سایت پر سرعت داشته باشد، یک VPS راه حل مناسب است.

نتیجه

به طور خلاصه اگر در مورد وب سایت یا تجارت آنلاین خود جدی هستید، باید حتماً از انتقال سرور اشتراکی به VPS یا سرور اختصاصی در نظر بگیرید. هنگام انتخاب ارائه دهنده هاستینگ، اطمینان حاصل کنید که در معیارهای انتخاب خود، امنیت و آپ تایم را نیز در نظر بگیرید.