به چه لپ تاپی استوک گفته می شود؟

در هنگام خرید لپ تاپ استوک به چه نکاتی توجه کنیم؟

به دستگاه هایی لپ تاپ استوک گفته می شود که مدتی توسط شخصی کاربر یا شرکتی مورد استفاده قرار گرفته اند، سپس برای فروش مجدد وارد بازار شده اند. قیمت مناسب و ارزان بودن این لپ تاپ ها باعث شده است که افراد زیادی تمایل به خرید آن ها داشته باشند. خرید و فروش این لپ تاپ ها امروزه بیشتر از قبل انجام می شود.

به چه لپ تاپی استوک گفته می شود؟

بیشتر مردم به لپ تاپ های کار کرده یا دست دوم لپ تاپ استوک می گویند در صورتی که این باور غلط است. کالا های استوک به دستگاه هایی گفته می شوند که توسط مشتری کالا کاملا از بسته بندی خارج شده اما کاربر از آن استفاده نکرده است و به شرکت دستگاه را برگشت داده شده است. دستگاه های استوک مانند دستگاه های دست دوم نیست و مدت زمانی توسط کاربری استفاده نشده اند. اما در ایران معنای کالای استوک به اشتباه بین جا افتاده است. برای فهمیدن اطلاعات بیشتر در مورد این لپ تاپ ها پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با مزایای خرید لپ تاپ استوک

آشنایی با مزایای خرید لپ تاپ استوک

تهیه کردن لپ تاپ استوک برای افرادی که بودجه ی کمی دارند اما به دنبال لپ تاپی با مدلی جدید و خاص هستند می تواند انتخاب خوبی باشد. در ادامه برخی از مزایای خرید این مدل لپ تاپ ها را برای شما توضیح می دهیم.

قیمت کمتر: اولین و مهم ترین مزیت این مدل لپ تاپ ها قیمت پایین تر آن ها نسبت به لپ تاپ های نو است. اگر در بازار به دنبال برند یا ویژگی خاصی نباشید می توانید لپ تاپ های معمولی را به صورت لپ تاپ های استوک با قیمت پایین تری خریداری کنید.

جست و جو در بین مدل های مختلف: شما با تهیه لپ تاپ استوک رنج انتخاب گسترده تری دارید. چرا که می توانید علاوه بر جست و جو در برند های جدید بازار مدل های دیگری که تاکنون تولید شده اند را پیدا کنید و از بین آن ها دستگاهی که می پسندید را خریداری کنید.

داشتن قابلیت ارتقا: شما می توانید قطعات داخلی این دستگاه ها را مانند هارد، رم، کارت گرافیک و … را ارتقا دهید. قابلیت ارتقا این دستگاه ها باعث می شود شما هر زمان که نیاز داشتید قطعات لپ تاپ را عوض کنید. می توانید آخرین استاندارد های موجود را داشته باشید بدون آن که سیستم خود را عوض کنید.

انجام دادن تست و بررسی: در صورتی که قصد خرید لپ تاپ استوک داشته باشید می توانید از فروشنده مهلت تست و بررسی درخواست کنید. این کار باعث می شود پس از تست و بررسی اگر سیستم ایراد و خرابی جدی داشت به فروشنده دستگاه را باز گردانید.

معایب لپ تاپ های استوک چیست؟

معایب لپ تاپ های استوک چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم لپ تاپ استوک به لپ تاپ هایی گفته می شوند که توسط کاربران خانگی یا سازمان ها استفاده شده اند و پس از مدتی به شرکت برگشت داده شده و مجدد برای فروش وارد بازار می شوند. رده بندی این مدل لپ تاپ ها در دسته بندی ها خوب یا متوسط قرار می گیرند و قیمت آن ها بر اساس سلامت فیزیکی شان تعیین می شود. بیشتر این دستگاه ها از کشور های خارجی وارد ایران می شوند در نگاه اول شاید این مدل لپ تاپ ها خوب به نظر برسند اما باید به معایب و ریسک های خرید هم توجه کرد. در ادامه برخی از معایب لپ تاپ های استوک را برای شما نام می بریم.

نداشتن گارانتی

لپ تاپ های جدید و نو همگی شامل گارانتی پس از خرید می شوند. در صورتی که سیستم مشکل داشته باشد شرکت پاسخگو است و مشکل را برای کاربر برطرف می کند. اما لپ تاپ استوک و لپ تاپ دست دوم این شکلی نیستند. در صورتی که لپ تاپ دچار مشکلی شود هزینه باید کامل توسط مشتری پرداخت شود و شرکت هیچ تعهدی برای تعمیر لپ تاپ به مشتری ندارد. اگر قصد خرید لپ تاپ های استوک را دارید به این مورد توجه داشته باشید. اما اکنون برخی فروشگاه ها، این محصول را با ضمانت کتبی ارائه می کنند. پس انتخاب فروشگاه مناسب، بسیار اهمیت دارد.

داشتن قطعات سخت افزاری مشکل دار

بعضی از لپ تاپ های استوک مشکلات سخت افزاری دارند. برخی از مشکلات سخت افزاری باعث می شوند که عملکرد باتری دچار مشکل شود. در این لپ تاپ ها ممکن است باتری عملکرد ضعیف یا مصرف خیلی بالایی نسبت به مدل نو خود داشته باشد. ممکن است برخی از قطعات لپ تاپ مانند هارد، کارت گرافیک یا رم قابل ارتقا نباشند و امکان عوض کردن آن ها وجود نداشته باشد. پس هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

خرابی پورت ها

پورت‌ های لپ تاپ به دلیل استفاده مکرر، به ‌آسانی دچار خرابی می‌شوند. عواملی مانند گرد و غبار، ضربه و رطوبت می توانند باعث خرابی پورت ها شوند. کار نکردن درست پورت ها باعث می شود که کاربر نتواند سیستم خود را به دستگاه های دیگر مانند موس، فلش، پرینتر و … متصل کند. توجه داشته باشید در صورتی که پورت های سیستم خراب شوند در بیشتر مواقع، قابل تعویض نیستند چرا که به برد اصلی لپ تاپ متصل می باشند.

به چه نکاتی هنگام خرید لپ تاپ استوک توجه کنیم؟

موارد مهمی که باید هنگام خرید لپ تاپ استوک باید به آن ها توجه کنیم

در هنگام تهیه کردن لپ تاپ استوک بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید تا خرید بهتری را تجربه کنید.

درخواست هزینه تعمیر از فروشنده

قبل از خرید، بدنه و قطعات لپ تاپ استوک را به دقت بررسی کنید. اگر لپ تاپ در وضعیت ناقص یا غیر قابل استفاده است، از فروشنده بخواهید تا هزینه تعمیر قسمت‌ های معیوب را پوشش دهد و یا هزینه ی آن را به شما بپردازد.

بررسی کامل بدنه لپ تاپ

اگر امکانش هست، لپ تاپ را حضوری بررسی کنید. در برخی از لپ تاپ های استوک بدنه دارای خط و خش یا ترک است. توجه کنید که در مانیتور یا قاب هیچ ترک یا شکستگی وجود نداشته باشد. قسمت لولا ها و پیچ های لپ تاپ را به دقت بررسی کنید تا خرید بهتری داشته باشید. یک بدنه ی سالم، به‌ معنای عملکرد صحیح تمامی قطعات داخلی و خارجی نیست.

صفحه نمایش را تست کنید

در قدم بعدی به سراغ آزمایش صفحه نمایش بروید. مشکلاتی مانند پیکسل های سوخته، تغییر رنگ یا سوسو زدن در لپ تاپ استوک وجود دارد. برای فهمیدن پیکسل های سوخته یک تصویر سفید باز کنید اگر روی تصویر قسمت های تیره دیدید نشان دهنده پیکسل های سوخته است. هنگامی که این پیکسل ها را مشاهده کردید از خریدن لپ تاپ منصرف شوید.

به چه موارد دیگری توجه کنیم؟

عملکرد صفحه کلید و قسمت تاچ لپ تاپ را بررسی کنید

هنگام کار با لپ تاپ از صفحه کلید و تاچ بیشتر از سایر قسمت ها استفاده می شود. حتما اطمینان حاصل کنید که صفحه تاچ لپ تاپ استوک به درستی کار می کند و کلید های کیبورد همگی سالم هستند. هنگامی که کلید های کیبورد را بررسی می کنید حتما به کلید هایی مثل shift، alt، enter و ctrl توجه بیشتری داشته باشید. احتمال خراب بودن این کلید ها نسبت به بقیه بیشتر است. هنگامی که قسمت تاچ یا صفحه لمسی را چک می کنید حتما به نحوه زوم، اسکرول و … توجه کنید. اگر موس همراه بسته بندی لپ تاپ است آن را هم از نظر سالم بودن بررسی کنید.

آزمایش پورت ها درایو DVD

پورت های HDMI، USB، اترنت، اسلات کارت SD و … را هنگام خرید لپ تاپ استوک بررسی کنید. بعضی از پورت ها مستقیما به مادربورد سیستم متصل هستند و تعویض آن ها در صورت خرابی امکان پذیر نیست. در بعضی از لپ تاپ های قدیمی هنوز درایو های CD وجود دارند. برای بررسی درایو ها یک فلش و یک سی دی تهیه کنید. فیلمی را داخل لپ تاپ پخش کنید تا علاوه بر بررسی این پورت ها از کیفیت بلند گو ها و نمایشگر اطمینان حاصل کنید. همچنین ظاهر دیگر پورت ها را بررسی کنید تا اطراف آن ها شکستگی یا ترک خوردگی وجود نداشته باشد.

ارزیابی اتصالات

از یک موس یا کیبورد بی سیم برای بررسی بلوتوث لپ تاپ استوک استفاده کنید. همچنین وای فای را بررسی کنید. مطمئن شوید قسمت وای فای به درستی کار می کند و در صورت امکان به یک شبکه متصل شوید.

قسمت وب کم و بلند گو را بررسی کنید

کیفیت اکثر وب کم ها در یک رنج است. هنگام تهیه کردن لپ تاپ استوک وب کم و بلند گو های لپ تاپ را بررسی کنید. می توانید از قسمت ویندوز کیفیت وب کم را بررسی کنید. همچنین برای فهمیدن کیفیت بلندگو ها یک فایل ویدیویی پخش کنید. هنگام پخش ویدیو به کیفیت صدا توجه کنید و وجود نویز را در صدای پخش شده بررسی کنید.

بررسی سلامت باتری

در آخر سلامت باتری لپ تاپ استوک را بررسی کنید. اگر باتری به طور ناگهانی بسیار سریع خالی می‌شود، احتمالاً نشان از عملکرد نادرست باتری است. ویندوز دارای ویژگی ‌هایی است که به شما کمک می ‌کند تا سلامت فیزیکی باتری را بررسی کنید و هرگونه ناهنجاری در مصرف باتری را تشخیص دهید. همچنین مطمئن شوید که لپ تاپ دارای کابل شارژ مناسب است و هنگام شارژ، به درستی عمل می‌کند.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

جمع بندی

خرید لپ تاپ استوک نسبت به خرید یک لپ تاپ جدید در حال حاضر مزایای بیشتری دارد. در ابتدا باید بگوییم که تهیه کردن لپ تاپ ‌های کارکرده و استوک اغلب از نظر اقتصادی بهتر است. این دستگاه ها قیمت کمتری دارند اما عملکرد، قدرت پردازش و امکانات آن ها مشابه دستگاه های جدید است و همچنین نقش مؤثری در حفظ محیط ‌زیست دارند. به همین دلیل، خرید تاپ های دست‌ دوم از نظر مالی مزایای خوبی دارند و همچنین به حفظ محیط زیست نیز کمک می شود.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *