فیلمبرداری عروسی

فیلمبرداری عروسی

فیلمبرداری عروسی و نکاتی که باید بدانید!

اهمیت فیلمبرداری عروسی

قطعاً انتخاب یک آتلیه مناسب یکی از مهم ترین تصمیمات در اجرای مراسم عروسیمی باشد.

روز مهم عروسی یک از بهترین روزها در طول زندگی مشترک هر شخصی است. عکس ها و فیلم هایی که در این روز خواهید گرفت، تنها یادگاری شما از این شب رویایی می باشد که تا ابد پیش شما می ماند. بنابراین بسیار مهم است که این تنها یادگار، به بهترین شکل ممکن تهیه و جمع آوری گردد. از این رو می توان گفت انتخاب یک آتلیه مناسب، مهم ترین انتخاب مراسم عروسی خواهد بود.

آتلیه عروسی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر بخش فعالیت های مختص به خود را انجام می دهد.

بر این اساس می توان بخش های مختلف یک آتلیه را به صورت زیر نامگذاری کرد

۱- عکاسی عروسی

۲- فیلمبرداری عروسی

۳- ادیت عکس و طراحی

۴- مونتاژ فیلم

و …

فیلمبرداری عروسی یکی از مهم ترین بخش های کاری در یک آتلیه می باشد.

عکاسی مراسم عروسی

تاریخچه فیلمبرداری

به عقیده ی بسیاری، یک فیلم خوش ساخت، به دلیل تحرک و صدای متناسب، حس بهتری را نسبت به یک تصویر ثابت و بعضا بی روح به بیننده القا می کند

به عبارت دیگر، تماشای یک عکس، تنها اعصاب بینایی شما را درگیر می کند؛ اما تماشای فیلم؛ علاوه بر اعصاب بینایی و همچنین القای حس پویایی، حس شنوایی بیننده را نیز درگیر خود می کند.

دقیقا همین امر، سبب شکوفایی صنعت سینما و همچنین هنر تصویربرداری گردید.

به طوری که از سال ۱۸۷۸ که اولین فیلم متحرک (کمتر چند ثانیه) ساخته شد، تاکنون؛ صنعت سینما به یکی از بزرگترین صنایع روز دنیا تبدیل گشته است.

تفاوت فیلمبرداری و تصویربرداری

فیلمبرداری صرفا شامل تصاویر متحرکی است که بر روی نگاتیو ضبط می شوند، اما تصویربرداری شامل تمام مدیاها و رسانه هاست. البته لفظ تصویربرداری امروزه به همان فیلمبرداری اطلاق می شود

فیلمبرداری و تصویربرداری پس از گذشت سالیان اندک، در دسترس عموم مردم قرار گرفت. به همین ترتیب امروزه فیلمبرداری عروسی یکی از مهم ترین آیتم های یک مراسم عروسی می باشد.

بدون شک امروزه؛ تصویربرداری از مراسم عروسی، جزء جدایی ناپذیر یک مراسم عروسی در سراسر دنیا می باشد.

فیلمبرداری عروسی در فرهنگ ایرانی

اما نکته ای که فیلمبرداری عروسی در ایران را منحصر به فرد می کند، مربوط به پیشینه ی ما و فرهنگ ایرانی است.

در اکثر کشورهای جهان، فیلمبرداری عروسی به صورت کاملا رئال و بدون هیچ سناریو یا کارگردانی صورت می گیرد. البته این بدان معنا نیست که آن ها دانش کافی برای کارگردانی کلیپ های عروسی نداشته باشند؛ در واقع آن ها به مقوله ی عکس و فیلم عروسی به دید یک صنعت نمی نگرند و معمولا حرفه ای ها وارد این بخش نمی شوند. اما دقیقا برعکس جامعه ی جهانی، ما در کشور خودمان به این صنعت به دید حرفه ای می نگریم. جالب اینجاست که با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی و دیده شدن کلیپ های عروسی، از هنرمندان داخل کشورمان، دیگر کشورها نیز به این فکر افتاده اند که حرفه ای تر به این بخش از فیلم و عکس نگاه کنند. پس می شود اینطور گفت که کشور ما در بحث عکس و فیلم عروسی، جزو کشورهای پیشتاز در این عرصه می باشد.

نکاتی در مورد فیلمبرداری عروسی

عکاسی عروسی

برای اینکه تیم تصویربرداری یک آتلیه بتواند خاطرات یکی از بهترین روزهای زندگی شما را به صورت حرفه ای ثبت و ضبط نماید، ملزم به رعایت موارد ذیل می باشد

داشتن تحصیلات مرتبط

همانطور که در همه ی زمینه های شغلی، تحصیلات می تواند حرف اول را بزند، در کار فیلمبرداری و عکاسی هم این نکته صدق می کند. گروه فیلمبرداری باید دارای تحصیلات مرتبط با این کار و گذراندن دوره های تخصصی در رابطه با فیلمبرداری و همینطور کارگردانی باشند. پس اگر در هنگام جستجو برای یافتن آتلیه مناسب برای خود به این نکته برخورد کردید که بعضا افراد شاغل در بخش فیلمبرداری آن آتلیه دارای تحصیلات مرتبط نباشند؛ به راحتی می توانید آن آتلیه را از لیست خود حذف نمائید!

داشتن اطلاعات بروز در حوزه ی کار هنری بسیار و بسیار مهم است. از این رو ممکن است حتی یک گروه فیلمبرداری دارای تجهیزات بروز و مدرن باشد، اما به دلیل نداشتن دانش مرتبط با بکارگیری آن وسایل، نتوانند به طور صحیح از این لوازم استفاده نمایند.

تجربه، فاکتور بسیار مهم در فیلمبرداری عروسی!

در بررسی های خود از یک آتلیه، حتما این نکته را بررسی کنید که تجربه آن ها چند سال می باشد و از صحت گفته های مسئول آتلیه، اطمینان حاصل نمائید. این نکته ی بسیار مهمی است؛ چرا که اگر آتلیه ای دارای تجربه ی کاری ناکافی باشد، قطعا خود را برای مواجهه با شرایط اضطراری آماده نکرده است و همینطور نمی تواند ارتباط موثری با دیگر نیروهای خدماتی مراسم عروسی تان برقرار نماید. ارتباط موثر بین مسئولان تشریفات و یا برگزارکننده ی مراسم شما، با فیلمبرداران و عکاسان و همینطور گروه موزیک، از جمله مواردی است که در پشت صحنه کار شما قرار می گیرد و شما در روز مراسم نمی توانید مدیریت و هماهنگی بین آن ها را بر عهده بگیرید. از این رو اگر کوچکترین اختلافی بین هر کدام از گروه های خدماتی پیش آید، حتما در کیفیت برگزاری مراسم شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

این نکات در هیچ کتابی نوشته نشده است و فقط با تجربه بدست می آید، پس تجربه یکی از فاکتورهای اصلی گروه فیلمبرداری می باشد.

دید خلاقانه

با داشتن اطلاعات بسیار کم در مورد یک دوربین و حتی دانستن دکمه ی رکورد بر روی یک دوربین، شما می توانید به ثبت لحظات پیش رو اقدام نمائید؛ اما این تصاویر ضبط شده هیچ گاه نمی تواند جایگزین تصاویر حرفه ای با دید هنری گردد. از این رو داشتن یک نگاه خوب می تواند ثبت لحظات شیرین و دوس داشتنی مراسم شما را دوچندان نماید.

این نکته هم می تواند در کلیپ های روز عروسی تان نیز کاملا نمود پیدا نماید و شما قطعا با دیدن نمونه کار چند آتلیه خواهید توانست فرق بین دید هنری و دید معمولی را متوجه شوید. پس حتما به نمونه کار یک آتلیه بسنده ننمائید و تا جایی که وقت شما اجازه ی تحقیق و تفحص در مورد انتخاب آتلیه مناسب اجازه می دهد، حتما بررسی های بیشتری نمائید. یادتان نرود تنها چیزی که برای شما از بهترین روز زندگی تان خواهد ماند، همین فیلم و عکس مراسم تان می باشد!

داشتن اخلاق خوب

بی شک همه ی عروس خانم ها و آقا دامادهای عزیز در روز مراسم خود بنا به دلایل مختلف دارای استرس و نگرانی هستند. مواردی از جمله نحوه ی خوب برگزار شدن مراسم عروسی و همینطور پیدا کردن محل برگزاری مراسم برای سایرین، می تواند از جمله دغدغه های فکری عروس و داماد باشد. از این رو روش برخورد حرفه ای یک تیم فیلمبرداری می تواند تاثیر بسزایی در آرامش روحی زوج گردد. هرچقدر شما دارای آرامش بیشتری باشید، قطعا فیلمبرداری شما بهتر و در نهایت کلیپ هایی رئال تر و همینطور عاشقانه تر خواهید داشت. این نکته باید با روان شناختی دقیق گروه تصویر برداری انجام گردد، زیرا که داشتن استرس از سوی شما، اجتناب ناپذیر خواهد بود و فقط آن ها هستند که می توانند با نوع برخورد خود، شما را از این چالش بزرگ رها سازند.

موارد بالا نکات مهم و کلیدی برای انتخاب یک گروه تصویربرداری خوب خواهد بود، البته نکات فرعی دیگری نیز وجود دارد که در مباحث دیگری به آن اشاره خواهیم کرد. ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما مطالب آموزشی سایت را مطالعه نمائید. البته رعایت چند نکته ی  زیر نیز می تواند در بهبود فرایند عکاسی و فیلمبرداری شما تاثیر بسزایی بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *