نرم افزار اکانتینگ رایگان – معرفی بهترین نرم افزار اکانتینگ مجانی با امکانات زیاد


مدیران شبکه همیشه به دنبال راهی برای مدیریت ترافیک و پهنای باند مصرفی در شبکه هستند و یکی از بهترین راهکارها برای این موضوع استفاده از یک نرم افزار اکانتینگ است، در این مقاله از همیار آی‌تی قصد داریم در ابتدا کمی با مفهوم اکانتینگ در شبکه‌های کامپیوتری آشنا شویم و پس از آن به معرفی یک نرم افزار اکانتینگ رایگان فوق‌العاده می‌پردازیم.

نرم افزار اکانتینگ چیست؟

نخستین گام برای اینکه بتوانید چیزی را مدیریت کنید، اندازه‌‌گیری صحیح آن است، برای مدیریت پهنای باند شبکه نیز باید به این موضوع توجه داشته باشید، برای مدیریت صحیح پهنای باند، باید با استفاده از ابزارهای مخصوص این کار، میزان مصرف پهنای باند شبکه خود را کنترل کنید و آن را زیر نظر داشته باشید؛ یک نرم افزار اکانتینگ در حقیقت همین کار را برای شما انجام می‌دهد، کنترل پهنای باند!

نرم افزار اکانتینگ رایگان

اکثر نرم افزارهای اکانتینگ به این شکل کار می‌کنند که میزان استفاده از پهنای باند و سایر اطلاعات مصرفی کاربران را در شبکه اندازه‌گیری می‌کنند و آن را ذخیره‌سازی می‌کنند، سپس در هر بار اتصال کاربران به شبکه میزان مصرفی پهنای باند قبلی را با حد مجاز هر کاربر سنجیده و مطابق با قوانینی که برای آن‌ها تعیین کرده‌اید، در خصوص دسترسی یا عدم دسترسی کاربر به شبکه و پهنای باند تصمیم‌گیری می‌کنند.

ویژگی‌های یک نرم افزار اکانتینگ حرفه‌ای

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نرم افزار اکانتینگ رایگان امکان کنترل دقیق و نظارت بر ترافیک رد و بدل شده در شبکه برای مدیران شبکه است، بدین ترتیب یک مدیر شبکه می‌تواند بر روی میزان، سرعت و حجم داده‌هایی که در شبکه‌ی تحت کنترلش جابه‌جا می‌شود نظارت داشته باشد و به خوبی آن‌ها را کنترل کند.

اما از سمت دیگر یک نرم افزار اکانتینگ رایگان این امکان را به مدیران شبکه می‌دهد که به عنوان یک ابزار مانیتورینگ و کنترل در شبکه‌ی خود از آن استفاده کنند و به عنوان مثال بتوانند با توجه به اولویت و اهمیت وجود یک سرویس در شبکه، روی ترافیک آن کنترل داشته باشند و برای افزایش پهنای باند یک سرویس خاص، میزان پهنای باند سایر کاربران یا دستگاه‌های موجود در شبکه را کاهش دهند یا حتی مسدود کنند؛ کنترل روی ترافیک شبکه با توجه به نوع پلن داده‌ای که از ISP خود تهیه کرده‌اید، از طریق شمارنده‌های خاصی کنترل می‌شوند که میزان کل اطلاعات دریافتی را ثبت می‌کنند.

ویژگی‌های یک نرم افزار اکانتینگ رایگان

شمارنده‌ها ممکن است به دلخواه تنظیم شوند، مثلا اینکه در یک وضعیت به هر کاربر میزان خاصی پهنای باند اختصاص دهید که با رسیدن به سقف مجاز میزان مصرف آن محدود شود یا سرعت کلاینت را کاهش دهید تا در یک بازه‌ی زمانی مشخص، تنها قادر به استفاده از مقدار خاصی پهنای باند باشد.

استفاده از یک نرم افزار اکانتینگ رایگان، به دلایل مختلف برای سازمان‌ها و مراکز مختلف اهمیت دارد و خیلی از سازمان‌های اینترنتی یا غیر اینترنتی برای کنترل و نظارت بهتر روی عملکرد کارکنان خود و البته شبکه‌ی داخلی سازمان‌شان از یک نرم افزار اکانتینگ استفاده می‌کنند.

مدیریت ترافیک شبکه با استفاده از یک نرم افزار اکانتینگ رایگان شامل کنترل بارهای احتمالی است در شبکه‌ی داخلی سازمان است و این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا سرعت اتصال هر کلاینت را به شکل مجزا، تعیین کنید؛ ضمنا می‌تواند امنیت شبکه را بهبود داده و دستگاه‌های غیرمجاز یا رایانه‌هایی که قوانین شبکه را نقض می‌کنند، شناسایی و مسدود کند.

چرا یک سازمان باید از نرم افزار اکانتینگ استفاده کند؟

از ارائه پهنای باند و اینترنت به کاربران و کارمندان گرفته تا محاسبه میزان مصرف هر کاربر و مدیریت پروژه‌‏ها و… نرم افزارهای اکانتینگ رایگان ویژگی‏‌های بسیاری را برای بهینه‌‏سازی شبکه‌ی داخلی کسب و کار ارائه می‏‌دهند. این نرم افزارها یک ابزار ضروری برای مدیریت داده‏‌های عبوری در شبکه هستند و به مدیریت بهتر کارمندان کمک می‏‌کنند. همچنین با استفاده از این دسته نرم افزارها می‌‏توان حساب‏‌های کاربری هر کلاینت را مدیریت کرد و گزارش‏‌های مصرفی پهنای باند را در بازه‏‌های زمانی مشخص بررسی کرد. به این ترتیب نرم افزارهای اکانتینگ به پیشرفت و توسعه کسب و کار کمک می‏‌کنند.

چرا یک سازمان باید از نرم افزار اکانتینگ استفاده کند؟

از ارائه زیر مصرف پهنای باند گرفته تا محاسبه ترافیک مصرفی و هزینه‌های ارتباطی سازمان و مدیریت پروژه‌ها، نرم افزارهای اکانتینگ ویژگی‌های بسیاری را برای بهینه‌سازی کسب و کار ارائه می‌دهند. این نرم افزارها یک ابزار ضروری برای مدیریت داده‌های شبکه هستند و به مدیریت نودهای شبکه‌ی داخلی سازمان کمک می‌کنند.

همچنین با استفاده از این دسته نرم افزارها می‌توان حساب‌های کلاینت‌های را در سطح شبکه‌ی سازمان یا حتی شبکه‌های بزرگ‌تر مدیریت کرد و گزارش‌های مالی را در بازه‌های زمانی مشخص بررسی کرد. به این ترتیب نرم افزارهای اکانتینگ به پیشرفت و توسعه کسب و کار کمک می‌کنند. علاوه بر آنچه گفته شد، نرم افزارهای اکانتینگ مزایای دیگری نیز به همراه دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مدیریت زیر مصرف ترافیک شبکه

کنترل ریز مصرف شبکه یکی از فعالیت‌هایی است که به شکل مشترک در اغلب کسب و کارها محسوب انجام می‌شود. مدیریت زیرمصرف‌ها و دیتای رد و بدل شده بر روی کاغذ، خسته کننده و وقت گیر است احتمال بروز خطا در آن بسیار زیاد است. همچنین، پیگیری کلاینت‌ها و ریزمصرف‌های صادر شده و بررسی ترافیک بدون استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کار بسیار دشواری است. از همین رو، استفاده از یک نرم افزار اکانتینگ رایگان می‌تواند شما را در مدیریت ریز مصرف پهنای باند کلاینت‌ها یاری کند.

مدیریت زیر مصرف ترافیک شبکه

با استفاده از نرم افزارهای اکانتینگ می‌توانید برای هر کلاینت پروفایل‌های شخصی تنظیم کنید. به این ترتیب در صورت نیاز به کنترل چنین کلاینت‌هایی، پروفایل مصرف شبکه مربوطه به طور خودکار ثبت و مدیریت می‌شود. همچنین با استفاده از این نرم افزارها می‌توانید شرایط و ضوابط مصرف هر کاربر یا کلاینت را نیز در پروفایل‌های ثبت شده درج کنید تا حتی کلاینت‌ها نیز از فرایند کنترل ترافیک مصرفی آگاه شوند.

کنترل آنلاین و از راه دور

پس از ثبت پروفایل، نوبت به بررسی و نظارت روی نرم افزار می‌رسد. در صورتی که یک سیستم اکانتینگ مناسب در شبکه به کار گرفته نشده باشد، جمع‌آوری اطلاعات می‌تواند به کاری دشوار و طاقت‌فرسا تبدیل شود. با استفاده از نرم افزارهای اکانتینگ تحت وب (و قابل کنترل از راه دور) می‌توانید کنترل نرم افزار اکانتینگ و سایر بخش‌های شبکه خود را با یکدیگر ادغام کرده و یک ابزار سریع و مطمئن برای نظارت روی ترافیک رد و بدل شده در شبکه داشته باشید.

مدیریت هزینه‌های سازمان

پیگیری هزینه‌ها برای محاسبه جریان نقدینگی از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم افزارهای اکانتینگ به شما کمک می‌کنند تا هزینه‌های خود را دسته‌بندی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. همچنین با استفاده از این نرم افزارها می‌توانید هزینه‌های مصرف شده برای هر کلاینت شبکه را نگهداری و ذخیره کنید.

مدیریت هزینه‌ها با استفاده از نرم افزار اکانتینگ رایگان

مدیریت حساب‌های کاربری

مدیریت حساب‌های کاربری از جمله فعالیت‌های مهم در یک نرم افزار اکانتینگ است و این برنامه‌ها به تسهیل این کار کمک می‌کنند. همگام‌سازی حساب‌های کاربری با نرم افزارهای اکانتینگ به شما اجازه می‌دهد پروفایل هر کلاینت را مستقیما از سیستم دریافت کنید. ادغام کردن حساب‌های کاربری کاربران در شبکه با نرم افزارهای اکانتینگ به شما کمک می‌کند تا کنترل شبکه‌ی سازمان خود را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهید.

مدیریت موجودی پهنای باند ISP

مدیریت موجودی پهنای بخش مهمی از هر شبکه‌ی کامپیوتری را تشکیل می‌دهد. مدیریت موجودی شامل ضبط و ذخیره اطلاعات، پیگیری اطلاعات، اکانتینگ و ارائه گزارش است. علاوه بر این، نرم افزارهای اکانتینگ گزارش‌های ویژه‌ای در خصوص موجودی و پهنای باند باقی‌مانده از سمت ISP ارائه می‌دهند که منجر به کسب بینش بهتر می‌شوند و به مدیریت بهینه پهنای باند مصرفی توسط شبکه کمک می‌کنند.

محاسبه هزینه‌های پنهان یک سازمان

نرم افزارهای اکانتینگ معمولا از توانایی محاسبه ریز مصرف‌ها برخوردار هستند. در صورتی که مجبور هستید با چند کلاینت متفاوت در شبکه کار کنید، نرم افزارهای اکانتینگ می‌توانند فرآیند محاسبه مصرف پهنای باند را برای شما تسریع کنند. همچنین، استفاده از نرم‌افزارهای اکانتینگ برای محاسبه ترافیک مصرفی هر کلاینت در شبکه باعث افزایش دقت محاسبه می‌شود. علاوه بر این، نرم افزارهای مذکور با ارائه گزارش‌های مدیریتی به شما کمک می‌کنند درک بهتری نسبت به مصرف پهنای باند خود داشته باشید و آمادگی‌های لازم را کنترل دقیق شبکه‌ی خود داشته باشید.

ثبت گزارشات دقیق مدیریتی

صاحبان مشاغل و به خصوص سازمان‌هایی که با شبکه و ترافیک در ارتباط هستند، برای مدیریت بهتر مجموعه و توسعه کسب و کار خود باید گزارش‌های مرتبط با میزان مصرف پهنای باند را به صورت دوره‌ای بررسی کنند و برای اطمینان از سلامت شبکه‌ی سازمان خود تصمیمات مناسب و درستی اتخاذ کنند.

ثبت گزارشات دقیق مدیریتی در نرم افزار اکانتینگ

گزارش‌های اکانتینگ به این افراد کمک می‌کنند تا شرایط شبکه‌ی سازمان خود را بهتر درک کرده و الگوهای تغییرات آن را تجزیه و تحلیل کنند. با این حال، ارائه گزارش در نرم افزارهای صفحه گسترده مانند مایکروسافت اکسل بسیار دشوار است، زیرا برای ایجاد هر گزارش باید داده‌های مختلف را با یکدیگر ادغام و فرمول‌ها را به صورت دستی وارد کرد. نرم افزارهای اکانتینگ این نوع گزارشات را به طور خودکار تولید می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در زمان، هزینه و انرژی می‌شوند.

با توجه به اینکه در یک شرکت یا سازمان نیاز است که تقریبا تمام سیستم‌ها برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات به همدیگر متصل باشند، گزینه‌های مختلفی برای این ارتباط وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به شبکه‌های داخلی اشاره کرد.

برای ایجاد شبکه داخلی باید در نظر داشته باشید که شبکه‌های متنوعی در این زمینه وجود دارند و از جمله آن‌ها می‌توان به WLAN و LAN اشاره کرد. برای دسترسی به سیستم‌های مختلف از طریق شبکه‌های داخلی می‌توان از طریق سیستم‌های مختلفی مانند Domain، WorkGroup و HomeGroup این کار را انجام داد. هر کدام از روش‌های ذکر شده کاربردهای خاص خود را دارند که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ایجاد شبکه داخلی از طریق دامین را می‌توان پرمتقاضی‌ترین روش در سازمان‌ها و شرکت‌ها دانست. در نظر داشته باشید که در یک دامین اطلاعات به یک سرور متصل هستند و از این رو برای دسترسی به آن نیاز به اینترنت دارید. در حالی این در ورک‌گروپ الزامی برای دسترسی به اینترنت وجود ندارد.

بهترین نرم افزار اکانتینگ رایگان

امروزه از نرم افزارهای اکانتینگ برای مدیریت انواع سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شود. نسخه‌های پیچیده این نوع نرم‌افزارها که برای مدیریت شبکه‌های کلان و شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار بزرگ به کار می‌روند، به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می‌گیرند و برای استفاده از آن‌ها باید مبلغ تعیین شده را پرداخت کرد. با این حال، نمونه‌هایی از نرم افزار اکانتینگ رایگان را نیز می‌توان در فضای مجازی پیدا کرد.

بهترین نرم افزار اکانتینگ رایگان

لازم به ذکر است که اگرچه نسخه‌های رایگان این دسته از نرم افزارها به سادگی پاسخگوی نیازهای مشاغل کوچک هستند، اما برای استفاده مناسب و درست از نرم افزارهای اکانتینگ باید آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب کنید. به همین منظور می‌توانید از دوره‌های آموزشی فرادرس استفاده کنید. مجموعه‌های آموزشی ارائه شده در این وبسایت نیز می‌توانند شما را در راه کسب مهارت‌های مورد نیاز یاری کنند. در ادامه به معرفی و بررسی چند نمونه نرم افزار اکانتینگ رایگان خواهیم پرداخت.

اکانتینگ رایگان شبکه با نرم افزار کریو کنترل!

استفاده از سیستم مدیریت یکپارچه در سازمان‌ها امروزه به یک امر مهم تبدیل شده است و ایجاد امنیت در شبکه‌های کامپیوتری از ایجاد آنها بسیار پراهمیت‌تر است. کریو کنترل (Kerio Control) از سری محصولات شرکت کنترل است که به عنوان یک فایروال قدرتمند مورد توجه کاربران شبکه قرار گرفته است. با کمک کریو کنترل، شبکه سازمان شما از تهدیدهای احتمالی هکرها در امان خواهد بود، ضمن اینکه می‌توانید از این نرم افزار فوق‌العاده، به عنوان یک نرم افزار اکانتینگ رایگان هم استفاده کنید!

اکانتینگ رایگان شبکه با نرم افزار کریو کنترل!

از آنجایی که کنترل پهنای باند و دسترسی به منابع از جمله وظایف مدیر شبکه است، آموزش کریو کنترل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت یادگیری آن برای هر مدیر شبکه‌ای الزام‌آور می‌باشد؛ در ادامه با برخی از سرفصل‌های آموزش کریو کنترل در فرادرس آشنا می‌شویم:

  • درس یکم: معرفی و نصب کریو کنترل
  • درس دوم: تنظیمات کارت شبکه و عضویت در دامین و بکاپ ‌گیری
  • درس سوم: فیلترنویسی ترافیک و پیاده‌ سازی Nat و PBR
  • درس چهارم: اتصال به کریو از راه دور و آموزش سرویس ‌های IPS, Antivirus, Security, DHCP, DNS
  • درس پنجم: راه ‌اندازی سرویس احراز هویت جهت دسترسی به اینترنت و تنظیمات Group و Users
  • درس ششم: URL Group, Content Filter, Bandwidth Management, QOS
  • درس هفتم: تهیه گزارش و صورت‌ حساب میزان اینترنت مصرفی و معرفی Routing و Services
  • درس هشتم: راه ‌اندازی Proxy Server
  • درس نهم: قرار دادن آدرس IP Public روی کریو، تنظیمات Guest Interface و معرفی Logoff Script
  • درس دهم: راه ‌اندازی VPN Server

در آموزش زیر می‌توانید این دوره‌ی فوق‌العاده جذاب را ببینید و در صورت تمایل در آن ثبت‌نام کنید!

با توجه به توسعه روز افزون شبکه‌های کامپیوتری سازمان‌ها و پیچیدگی دنیای شبکه، اکانتینگ و مدیریت پهنای باند، از جمله نیازهای اولیه تمام سازمحسوب می‌شود. از همین رو استفاده از یک نرم افزار اکانتینگ رایگان می‌تواند در توسعه کسب و کار شما بسیار موثر واقع شود. با این حال، استفاده از نرم افزارهای اکانتینگ کار ساده‌ای نیست و برای آشنایی با امکانات و ویژگی‌های آن‌ها باید در دوره‌های آموزشی تخصصی شرکت کرد، که یکی از بهترین دوره‌های آموزشی موجود در کشور، آموزش فرادرس است!

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید!

اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید،
همین حالا به جمع
۱۵,۸۱۴
عضو همیار آی‌تی بپیوندید،
دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان،
برخی از مزایای عضویت در سایت هستند،
شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید…منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *