مزایای سرور اختصاصی لینوکس

مزایای سرور اختصاصی لینوکس

در دنیای امروز که بیش از پیش مشاغل در فضای آنلاین نقش دارند داشتن یک وب سایت برای هر کسب و کار ضروری است. وب سایت ها به شرکت ها کمک می کنند تا بتوانند به طور بهتری محصولات و خدمات خود را به مخاطبان اینترنتی نشان دهند. در این بین داشتن یک سرور اختصاصی برای کسب و کار به شدت مورد نیاز است. در میان سرویس های اختصاصی موجود در بازار، گزینه های محبوب شامل میزبانی اختصاصی ویندوز و میزبانی اختصاصی لینوکس است. برای بسیاری از دارندگان مشاغل انتخاب بین سرورهای ویندوز و لینوکس دشوار است. در ادامه مزایای سرور لینوکس برای شما بیان می شود.

لینوکس به عنوان یک سیستم عامل منبع باز، شامل هیچگونه هزینه ای برای مجوز نمی شود و بنابراین بسیار به صرفه تر از ویندوز است. این یکی از دلایلی است که لینوکس به عنوان یک انتخاب محبوب در بین صاحبان مشاغل پدیدار شده است.

لینوکس با در نظر گرفتن نیاز توسعه دهندگان و تکنسین ها ایجاد شده است و بنابراین برخی از ویژگی های منحصر به فرد را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. میزبان سرور اختصاصی لینوکس از زبان های برنامه نویسی CGI ،Perl و PHP و سیستم های مدیریت پایگاه داده مانند MySQL پشتیبانی می کند. لینوکس نه تنها بسیار قابل اعتماد بلکه همچنین بسیار پایدار و ایمن است.

۱) مقرون به صرفه بودن

لینوکس همواره یک سیستم عامل فوق العاده محبوب در بین توسعه دهندگان وب و تکنسین ها بوده است. این درحالی است که ویندوز، رقیب اصلی آن، چندین ویژگی کاربر پسند را ارائه می دهد. یکی از دلایل مهم محبوبیت لینوکس، مقرون به صرفه بودن آن است.

منبع باز لینوکس شامل هیچ گونه هزینه مجوزی نیست. این یکی از بهترین سیستم عامل ها برای میزبانی سرور اختصاصی است. تنظیم و به روزرسانی سرور اختصاصی لینوکس بسیار ارزان تر است.

سرور اختصاصی لینوکس چندین برنامه رایگان ارائه می دهد که برای ادغام آسان طراحی شده اند. برنامه های دسکتاپ و سرور مانند وب سرور، سرور DNS و FTP را می توان به صورت رایگان بارگیری و استفاده کرد. لینوکس همچنین از سیستم های مدیریت محتوای منبع باز (CMS) مانند دروپال، جوملا و وردپرس پشتیبانی می کند.

لینوکس توسط یک جامعه فعال و در حال توسعه از توسعه دهندگان پشتیبانی می شود که جدیدترین نسخه های سیستم عامل را به کاربران خود ارائه می دهد. سرورهای اختصاصی لینوکس می توانند از شرکت هایی با بودجه کم فناوری اطلاعات پشتیبانی کنند و به آنها کمک کند تا با جدیدترین فناوری ها کار کنند.

۲) امنیت

یکی دیگر از مزیت های مهم سرور اختصاصی لینوکس این است که سطح امنیتی بی نظیر را ارائه می دهد. از آنجا که لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است، همه افراد در شبکه می توانند کد منبع را بررسی کنند و اشکالات و آسیب پذیری ها را تشخیص دهند و رفع کنند.

به همین دلیل است که سیستم عامل لینوکس حتی در هنگام حملات سایبری بزرگ تا حد زیادی پایدار است. در عوض، ویندوز و سایر سیستم عامل های اختصاصی، به یک تیم داخلی وابسته هستند تا حمله های امنیتی را آزاد کرده و آسیب پذیری ها را برطرف سازند.

۳) ثبات

لینوکس همواره به عنوان یک سیستم عامل پایدار با احتمال خرابی و خطای کم در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، لینوکس نیازی به راه اندازی مجدد ندارد زیرا اغلب منجر به خرابی کمی می شود. لینوکس مبتنی بر UNIX است و UNIX برای ارائه یک محیط پایدار و قوی طراحی شده است. جای تعجب نیست که چندین سرور اختصاصی لینوکس سال ها بدون نقص کار می کردند.

در لینوکس می توان بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم، فایل پیکربندی سیستم یا برنامه را تغییر داد. از طرف دیگر ویندوز حتی پس از یک وصله جزئی نیاز به راه اندازی مجدد دارد. خواه نصب یک درایور باشد یا یک بروزرسانی نرم افزاری، باید بار دیگر راه اندازی مجدد کنید. لینوکس همچنین یک مکانیزم قابل اعتماد برای مدیریت فرایند ارائه می دهد. در لینوکس، اگر یک فرآیند رفتار غیرطبیعی را نشان می دهد، می توانید از دستورات مناسب استفاده کرده و سیگنال مناسبی برای جلوگیری از تأثیر آن بر عملکرد سیستم ارسال کنید.

۴) انعطاف پذیری

لینوکس به عنوان یک برنامه منبع باز، انعطاف پذیری بی نظیری را ارائه می دهد. با استفاده از لینوکس، می توانید سرور خود را به عنوان یک ایستگاه استفاده کنید یا یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) نصب کنید.

لینوکس دارای مجموعه ای از ابزارهای کاربردی است که به شما امکان می دهد کارهایی مانند مدیریت سرور، اضافه کردن کاربران، نصب نرم افزار، مدیریت شبکه و دیسک ها و نظارت بر عملکرد را انجام دهید. با استفاده از لینوکس می توانید برنامه هایی را از کد منبع ایجاد کنید یا فایل هایی را نصب کنید. این انعطاف پذیری است که باعث می شود لینوکس از سایر سیستم عامل ها ایمن تر باشد. در لینوکس، با اصلاح سیستم های امنیتی و پروتکل ها می توان امنیت را افزایش داد.

۵) چند وظیفه ای

سرور اختصاصی لینوکس این امکان را برای کاربران فراهم می کند که وظیفه چند گانه ای داشته باشند. سیستم عامل لینوکس می تواند چندین برنامه همزمان را اجرا کند، ویژگی ای که سایر سیستم عامل ها ممکن است از آن برخوردار نباشند. در لینوکس، وقتی روی یک برنامه کار می کنید، سایر برنامه ها در پس زمینه اجرا می شوند. این توانایی در چند کاره بودن به کاربران کمک می کند تا با راندمان بیشتر کار کنند.

۶) عملکرد بالا

لینوکس از لحاظ عملکرد، برتر از سایر سرورهای موجود در بازار است. این سیستم عامل می تواند چندین کاربر را در همان سرور بدون هیچگونه مشکلی جای دهد. لینوکس همچنین برای شبکه های سیستمی ایده آل است. می توان آن را در رابطه با چندین دستگاه و بدون هیچگونه مشکلی مورد استفاده قرار داد.

۷) سهولت استفاده

لینوکس یک بستر عالی برای توسعه دهندگان وب است. لینوکس با سیستم عامل های سفت و سخت مانند Windows و Apple در تضاد کامل است زیرا این طراحی از طریق طراحی ماژولار است و به شما امکان می دهد راه حل هایی را بنا به نیازشان بسازید. با استفاده از لینوکس، برنامه نویسان می توانند یک راه حل سفارشی را از ابتدا ایجاد کنند یا کد منبع موجود را تغییر دهند.

۸) پشتیبانی سخت افزار

لینوکس با تعداد زیادی معمار رایانه سازگار است. این نرم افزار هم از سخت افزارهای مدرن و هم نسبتاً قدیمی پشتیبانی می کند. این باعث می شود لینوکس برای کسانی که نمی خواهند هزینه زیادی را صرف سخت افزار کنند، گزینه ای ایده آل باشد.

۹) حریم خصوصی

این اواخر بحث زیادی در مورد عدم وجود گزینه های حفظ حریم خصوصی در ویندوز وجود داشته است. ویندوز اطلاعات زیادی را در مورد کاربران خود در پروفایل جمع آوری می کند، در حالی که پروفایل ممکن است قابلیت استفاده زیادی را ارائه دهد، این بخش ممکن است باعث به خطر افتادن حریم خصوصی کاربران شود. از طرف دیگر، لینوکس اطلاعات کمی در مورد کاربران خود جمع می کند. علاوه بر این، لینوکس بسیار قابل تنظیم است، بنابراین می توانید برنامه هایی را که به آنها اعتماد ندارید حذف کنید.

برای دیدن پلن های سرور های اختصاصی و مجازی ویندوزی و لینوکسی سایت ممتاز سرور به لینک داده شده می توانید مراجعه نمایید.

با ۹ مورد از مزایای سرور لینوکس در این مقاله آشنا شدید. سرور اختصاصی لینوکس مزایای متعددی را به مشاغل ارائه می دهد. لینوکس به عنوان یک سیستم عامل منبع باز، بسیار مناسب تر از میزبان سرور ویندوز است. لینوکس چندین برنامه رایگان برای بارگیری ارائه می دهد. همچنین از حمایت یک جامعه فعال از توسعه دهندگان بهره می برد.